Northwest Suburban Conference Login Here  
Member Schools Conference Schedules
 
CalendarRosters
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Saturday, Jan 31, 2015
Time Event Location Details
TBD  Wrestling:Boys Varsity Invitational Totino-Grace, Eastview, Faribault, Fridley, Mahtomedi, Maple Grove, Minneapolis Southwest, Mounds View, South Saint Paul, Spectrum, White Bear Lake Area, Woodbury vs. Armstrong @ Armstrong High School 
TBD  Competition Cheerleading:Girls Varsity Competition Champlin Park vs. None @ Roy Wilkins Auditorium-St. Paul 
TBD  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Osseo vs. MSHSL @ MSHSL 
TBD  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Totino-Grace vs. Big Lake @ Big Lake High School 
TBD  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Armstrong vs. TBD @ Minnentonka High School 
TBD  Wrestling:Boys JV Invitational Totino-Grace, Eastview, Faribault, Fridley, Mahtomedi, Maple Grove, Minneapolis Southwest, Mounds View, South Saint Paul, Spectrum, White Bear Lake Area, Woodbury vs. Armstrong @ Armstrong High School 
TBD  Wrestling:Boys 9A Meet Andover vs. Champlin Park @ Champlin Park HS 
8:00am  Wrestling:Boys 9A State Tournament Totino-Grace vs. Champlin Park @ Champlin Park High School 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Eastview, Faribault, Fridley, Goodhue, Mahtomedi, Maple Grove, Mounds View, South St. Paul, Spectrum, Totino-Grace, White Bear Lake Area vs. Armstrong @ Armstrong High School 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Elk River vs. Blaine @ Blaine High School 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Irondale, Andover, Coon Rapids, Eden Prairie, Elk River, Milaca, Rosemount, Spring Lake Park vs. Blaine @ Blaine High School 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Andover vs. Blaine @ Blaine HS 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Andover, Coon Rapids, Eden Prairie, Elk River, Irondale, Milaca, Rosemount vs. Blaine @ Blaine HS 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Andover, Coon Rapids, Eden Prairie, Elk River, Irondale, Milaca, Rosemount vs. Blaine @ Blaine HS 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Meet TBA vs. Champlin Park @ Champlin Park HS 
9:00am  Wrestling:Boys JV Meet TBA vs. Champlin Park @ Champlin Park HS 
9:00am  Wrestling:Boys 9A Meet TBA vs. Champlin Park @ Champlin Park HS 
9:00am  Wrestling:Boys Varsity Invitational Maple Grove vs. Robbinsdale Armstrong @ RArmstrong HS 
9:30am  Wrestling: Varsity Invitational Bemidji, Forest Lake, Kimball Waconia, Willmar vs. Anoka @ Anoka High School 
9:30am  Wrestling:Boys Varsity Dual Bemidji, Big Lake, Forest Lake, Hastings, Kimball Area, Prior Lake, St. Francis, Willmar vs. Anoka @ Anoka HS 
9:30am  Wrestling:Boys JV Invitational TBD vs. Armstrong @ Armstrong High School 
9:30am  Wrestling:Boys Varsity Quad North St. Paul, Spring Lake Park, St. Paul Central vs. Roseville @ Roseville Area High School 
11:00am  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Park Center vs. Big Lake @ Big Lake High School 
11:00am  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament TBD vs. Section Meet @ Coon Rapids High School 
11:00am  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Champlin Park vs. Coon Rapids @ Coon Rapids HS 
11:00am  Dance Team:Girls Varsity Sectional Tournament Andover vs. Coon Rapids @ Coon Rapids HS 
11:00am  Gymnastics:Girls Varsity Invitational Maple Grove vs. Breck @ Breck HS Fieldhouse 
11:00am  Gymnastics:Girls Varsity Invitational Champlin Park vs. Breck @ Breck School 
12:00pm  Swimming:Boys JV Invitational Anoka, Coon Rapids, Forest Lake, Fridley, Hopkins, Mankato West, Maple Grove, Andover, Centennial, Grand Rapids vs. Blaine @ Northdale Middle School 
RED, WHITE & BLUE Invitational...
12:00pm  Swimming:Boys JV Invitational Andover vs. Blaine @ Northdale MS Pool 
12:00pm  Swimming:Boys Varsity Invitational Centennial, TBD vs. Blaine @ Northdale MS Pool 
JV MEET
1:00pm  Basketball:Boys 9B Game Armstrong vs. DeLaSalle @ DeLaSalle High School 
1:00pm  Basketball:Boys JV Game Elk River vs. St. Michael - Albertville @ STMA HS 
1:00pm  Basketball:Boys B Squad Game Elk River vs. St. Michael - Albertville @ STMA HS 
1:00pm  Basketball:Boys 9A Game Elk River vs. St. Michael - Albertville @ STMA HS 
1:00pm  Hockey:Boys JV Game Blaine vs. Andover @ Andover Arena 
1:00pm  Hockey:Girls JV Game Coon Rapids vs. Anoka @ Anoka Ice Arena 
1:00pm  Hockey:Boys JV Game Champlin Park vs. Centennial @ Centennial Sports Arena 
1:00pm  Hockey:Girls JV Game  (Time Changed) Centennial vs. Champlin Park @ Champlin Ice Forum 
1:00pm  Hockey:Girls JV Game  (Time Changed) Spring Lake Park vs. Totino-Grace @ Parade Ice Garden 
1:15pm  Basketball:Boys JV Game Anoka vs. Bemidji @ Bemidji High School 
1:15pm  Basketball:Boys B Squad Game Anoka vs. Bemidji @ Bemidji High School 
2:15pm  Basketball:Boys 9A Game Armstrong vs. DeLaSalle @ DeLaSalle High School 
2:30pm  Basketball:Boys 9B Game Elk River vs. Saint Michael-Albertville @ STMA HS 
2:30pm  Basketball:Boys Varsity Game Elk River vs. St. Michael - Albertville @ STMA HS 
3:00pm  Basketball:Boys Varsity Game Anoka vs. Bemidji @ Bemidji High School 
3:00pm  Hockey:Boys Varsity Game Blaine vs. Andover @ Andover Arena 
3:00pm  Hockey:Girls Varsity Game Coon Rapids vs. Anoka @ Anoka Ice Arena 
3:00pm  Hockey:Boys Varsity Game Champlin Park vs. Centennial @ Centennial Sports Arena 
3:00pm  Hockey:Girls Varsity Game  (Time Changed) Centennial vs. Champlin Park @ Champlin Ice Forum 
3:00pm  Hockey:Girls Varsity Game  (Time Changed) Spring Lake Park vs. Totino-Grace @ Parade Ice Garden 
3:30pm  Basketball:Boys JV Game Armstrong vs. DeLaSalle @ DeLaSalle High School 
5:00pm  Hockey:Girls JV Game Armstrong/Cooper vs. North Metro Stars @ Brooklyn Park Community Center 
5:00pm  Hockey:Boys JV Game Armstrong/Cooper vs. Osseo @ Dick Vraa Ice Arena 
5:00pm  Hockey:Boys JV Game Duluth East vs. Elk River @ Elk River Ice Arena 
5:15pm  Basketball:Boys Varsity Game Armstrong vs. DeLaSalle @ DeLaSalle High School 
5:30pm  Gymnastics:Girls Varsity Meet  (Time & Location Changed) Coon Rapids vs. Blaine @ Jam Hops Gymnastics 
5:30pm  Gymnastics:Girls Varsity Meet  (Time Changed) Coon Rapids vs. Andover @ Jam Hops Gymnastics 
5:30pm  Hockey:Boys JV Game Irondale vs. Coon Rapids @ Coon Rapids Ice Center 
5:30pm  Hockey:Girls JV Game Andover vs. Blaine @ Fogerty Arena 
5:30pm  Hockey:Boys JV Game Totino-Grace vs. Spring Lake Park @ Fogerty Arena 
5:30pm  Hockey:Boys JV Game Anoka vs. Maple Grove @ Maple Grove Community Center Ice Arena 
6:15pm  Hockey:Girls JV Game  (Time Changed) Maple Grove vs. Irondale @ National Sports Center 
7:00pm  Hockey:Girls Varsity Game Armstrong/Cooper vs. North Metro Stars @ Brooklyn Park Community Center 
7:00pm  Hockey:Boys Varsity Game Armstrong/Cooper vs. Osseo @ Dick Vraa Ice Arena 
7:00pm  Hockey:Boys Varsity Game Duluth East vs. Elk River @ Elk River Ice Arena 
7:30pm  Hockey:Boys Varsity Game Irondale vs. Coon Rapids @ Coon Rapids Ice Center 
7:30pm  Hockey:Girls Varsity Game Andover vs. Blaine @ Fogerty Arena 
7:30pm  Hockey:Boys Varsity Game Totino-Grace vs. Spring Lake Park @ Fogerty Arena 
7:30pm  Hockey:Boys Varsity Game Anoka vs. Maple Grove @ Maple Grove Community Center Ice Arena 
8:15pm  Hockey:Girls Varsity Game  (Time Changed) Maple Grove vs. Irondale @ National Sports Center 

     


      View:   
January  2015
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
View Schedules: